Optimal Magnetic Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis), resulting in optimal magnetic performance.
Weatherproof Conepaper
The conepaper is coated with a weatherproof layer, making it suitable for both indoor and outdoor use.
Wide Bandwidth Frequency Response
The speaker is equipped with a whizzer cone, providing a wide frequency range and making it ideal for full-range speaker applications.
Low Compression
The motor is designed with special ventilation to eliminate air compression and ensure airflow that functions as an effective cooling system.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 100 W |
| Program Power(2) | 200 W |
| Frequency Response | 40 – 12800 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 1.34 T |
| Magnet Weight | 0.89 kg |
| Speaker Weight | 2.85 kg |
| Voice Coil Diameter | 38.56 mm |
| Voice Coil Material | ASV |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 40 Hz |
| DCR | 5.4 Ω |
| Qts | 0.75 |
| Qes | 0.85 |
| Qms | 6.07 |
| Mms | 71.3 g |
| Cms | 0.22 mm/N |
| BL Product | 10.7 Tm |
| Vas | 226 litres |
| No | 1.71 % |
| Sd | 865.7 cm² |
| Xmax | 3.7 mm |