| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 33 - 4700 Hz |
| Sensitivity | 96 dB |
| Magnetic flux density | 1.05 T |
| Magnet Weight | 1.4 kg |
| Voice Coil Diameter | 49.5 mm |
| Voice Coil Material | Kapton |
| Maximum Power | 350 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 33 Hz |
| DCR | 5.8 Ω |
| Qts | 0.71 |
| Qes | 0.76 |
| Qms | 10.51 |
| Mms | 77.6 g |
| Cms | 0.35 mm/N |
| BL Product | 10.8 Tm |
| Vas | 472.4 litres |
| No | 1.72 % |
| Sd | 984.2 cm² |
| Xmax | 6.95 mm |