Optimal Magnetic Power
The speaker’s magnetic motor delivers optimal power, thanks to a design developed using FEA (Finite Element Analysis) technology.
Weatherproof Conepaper
The conepaper is coated with a weatherproof layer, making it suitable for both indoor and outdoor applications.
Low Compression
The voice coil/spool is designed with special ventilation to eliminate air compression and provide airflow that functions as a cooling system.
Maximum Power Handling
The voice coil winding is coated with a special layer, allowing it to withstand high temperatures, enabling the speaker to handle high power levels reliably.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 300 W |
| Program Power(2) | 600 W |
| Frequency Response | 35 – 3750 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 0.97 T |
| Magnet Weight | 1.35 kg |
| Voice Coil Diameter | 60.55 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 35 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.61 |
| Qes | 0.65 |
| Qms | 9.71 |
| Mms | 105.6 g |
| Cms | 0.2 mm/N |
| BL Product | 13.5 Tm |
| Vas | 206 litres |
| No | 1.25 % |
| Sd | 855.3 cm² |
| Xmax | 6.6 mm |