Optimal Magnetic Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis) measurements to deliver optimal magnetic power.
Weatherproof Conepaper
The conepaper is coated with a weatherproof layer, making it suitable for both indoor and outdoor use.
Sturdy Construction
Built with a newly designed metal chassis plate, giving the speaker a more robust and durable structure.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 80 W |
| Program Power(2) | 160 W |
| Frequency Response | 29 - 6700 Hz |
| Sensitivity | 94 dB |
| Magnetic flux density | 1.09 T |
| Magnet Weight | 0.81 kg |
| Voice Coil Diameter | 35.5 mm |
| Voice Coil Material | ASV |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 29 Hz |
| DCR | 7.2 Ω |
| Qts | 0.53 |
| Qes | 0.6 |
| Qms | 4.48 |
| Mms | 47 g |
| Cms | 0.66 mm/N |
| BL Product | 10.1 Tm |
| Vas | 244.5 litres |
| No | 0.92 % |
| Sd | 514.7 cm² |
| Xmax | 6 mm |