Optimal Magnetic Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis) measurements to deliver optimal magnetic performance.
Weatherproof Conepaper
The conepaper is coated with a weatherproof layer, making it suitable for both indoor and outdoor use.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 32 – 4800 Hz |
| Sensitivity | 94 dB |
| Magnetic flux density | 1.18 T |
| Magnet Weight | 0.71 kg |
| Voice Coil Diameter | 1.82 mm |
| Voice Coil Material | ASV |
| Maximum Power | 350 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 32 Hz |
| DCR | 6.5 Ω |
| Qts | 0.9 |
| Qes | 1.14 |
| Qms | 4.16 |
| Mms | 42.8 g |
| Cms | 0.57 mm/N |
| BL Product | 7 Tm |
| Vas | 223.4 litres |
| No | 0.62 % |
| Sd | 526.9 cm² |
| Xmax | 5.3 mm |