Optimal Magnetic Power
The speaker’s magnetic motor power is optimized through a design that uses FEA (Finite Element Analysis) technology.
Weatherproof Conepaper
The conepaper is coated with a weatherproof layer, making it suitable for both indoor and outdoor applications.
Low Compression
The voice coil/spool is designed with special ventilation to eliminate air compression and provide airflow that functions as a cooling system.
Maximum Power Handling
The voice coil winding is coated with a special layer, enabling it to withstand high temperatures—allowing the speaker to operate reliably under high power handling conditions.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 200 W |
| Program Power(2) | 400 W |
| Frequency Response | 46 – 5650 Hz |
| Sensitivity | 96 dB |
| Magnetic flux density | 0.98 T |
| Magnet Weight | 1.35 kg |
| Voice Coil Diameter | 60.55 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 46 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.49 |
| Qes | 0.51 |
| Qms | 9.09 |
| Mms | 56.3 g |
| Cms | 0.21 mm/N |
| BL Product | 12.9 Tm |
| Vas | 87.3 litres |
| No | 1.61 % |
| Sd | 543.3 cm² |
| Xmax | 6.6 mm |