Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is coated with a weather-resistant layer, making the speaker suitable for both indoor and outdoor use, while also producing better sound quality.
Optimal Magnetic Power
The motor is designed using measurements from FEA (Finite Element Analysis), resulting in optimal magnetic power.
Minimal Compression
The conepaper is designed with air ventilation at the neck-cone area, providing good airflow and reducing air compression in the speaker.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 10 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 45 – 6800 Hz |
| Sensitivity | 90 dB |
| Magnetic flux density | 0.73 T |
| Magnet Weight | 0.38 kg |
| Speaker Weight | 1.13 kg |
| Voice Coil Diameter | 25.42 mm |
| Voice Coil Material | Kraft SV |
| Maximum Power | 300 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 45 Hz |
| DCR | 7.2 Ω |
| Qts | 1.24 |
| Qes | 1.46 |
| Qms | 8.36 |
| Mms | 27.8 g |
| Cms | 0.47 mm/N |
| BL Product | 6.2 Tm |
| Vas | 83.5 litres |
| No | 0.47 % |
| Sd | 356.3 cm² |
| Xmax | 2.8 mm |