Optimal Magnetic Power
The magnetic motor power is optimized through a design that utilizes FEA (Finite Element Analysis) technology.
Weatherproof Conepaper
The conepaper is coated with a weatherproof layer, making it suitable for both indoor and outdoor applications.
Minimal Compression
The voice coil/spool is designed with special ventilation to eliminate air compression and provide airflow for cooling.
Maximum Power Handling
The voice coil winding is coated with a special layer, allowing it to withstand high temperatures—enabling the speaker to maintain reliable performance even under high power handling conditions.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 10 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 150 W |
| Program Power(2) | 300 W |
| Frequency Response | 56 – 6100 Hz |
| Sensitivity | 95 dB |
| Magnetic flux density | 0.98 T |
| Magnet Weight | 1.35 kg |
| Voice Coil Diameter | 60.55 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 56 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.44 |
| Qes | 0.46 |
| Qms | 9.14 |
| Mms | 41.7 g |
| Cms | 0.19 mm/N |
| BL Product | 12.8 Tm |
| Vas | 34.6 litres |
| No | 1.26 % |
| Sd | 356.3 cm² |
| Xmax | 6.6 mm |