Optimized Magnet Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis), resulting in an optimized magnetic force for maximum speaker efficiency.
Low Compression
The motor includes specialized ventilation that prevents air compression and allows proper airflow for effective cooling.
Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is coated with a weather-resistant layer, making it suitable for both indoor and outdoor applications.
Smooth Frequency Response
Damping glue applied to the cone surround ensures a smooth and natural frequency response.
Maximum Power Handling
The voice coil winding is coated with a special layer, allowing it to withstand high temperatures so the speaker can perform reliably even under high power handling conditions.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 8 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 125 W |
| Program Power(2) | 250 W |
| Frequency Response | 74 – 8500 Hz |
| Sensitivity | 92 dB |
| Magnetic flux density | 1.25 T |
| Magnet Weight | 0.814 kg |
| Voice Coil Diameter | 38.56 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 74.4 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.67 |
| Qes | 0.76 |
| Qms | 5.67 |
| Mms | 21.7 g |
| Cms | 0.21 mm/N |
| BL Product | 8.3 Tm |
| Vas | 14.9 litres |
| No | 0.77 % |
| Sd | 224.3 cm² |
| Xmax | 5.8 mm |