Very Low Distortion Achieved by using an "M" roll-type surround.
4-Inch Voice Coil with Minimal Damping. Built with a non-conductive former and heat-resistant coil wire, the voice coil offers minimal damping and delivers stable, high-performance operation even at elevated temperatures.
The cone paper and dustcap are coated with a water-resistant layer, making the speaker more durable and suitable for use in various weather conditions.
The chassis features integrated cooling fins at the bottom, designed to effectively reduce heat buildup from the motor system and maintain optimal speaker performance.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 18 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 500 W |
| Program Power(2) | 1000 W |
| Frequency Response | 29 - 2800 Hz |
| Sensitivity | 99 dB |
| Magnetic flux density | 1 T |
| Magnet Weight | 2.56 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 27 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.41 |
| Qes | 0.43 |
| Qms | 7.31 |
| Mms | 190.3 g |
| Cms | 0.18 mm/N |
| BL Product | 20.4 Tm |
| Vas | 409.7 litres |
| No | 1.8 % |
| Sd | 1269.2 cm² |
| Xmax | 8.6 mm |