Special Conepaper Material
The conepaper is made from a blend of 90% UKP (paper) and 10% KPK (kapok fiber), processed using the ‘rigid non-press’ method. This makes the conepaper highly weather-resistant and capable of producing better sound quality.
Low Compression
The motor and chassis are designed with special ventilation, preventing air compression and providing airflow that functions as an effective cooling system.
Maximum Power Handling
The voice coil wire uses EISVW material, and the winding is coated with a special layer, allowing the voice coil to endure high temperatures—ensuring the speaker can perform reliably even under high power handling conditions.
Optimized Magnetic Power
The speaker’s magnetic motor power is optimized using FEA (Finite Element Analysis) software technology.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 18 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 400 W |
| Program Power(2) | 800 W |
| Frequency Response | 28 - 3200 Hz |
| Sensitivity | 99 dB |
| Magnetic flux density | 1.24 T |
| Magnet Weight | 2.46 kg |
| Voice Coil Diameter | 75.55 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 28 Hz |
| DCR | 5 Ω |
| Qts | 0.41 |
| Qes | 0.44 |
| Qms | 6.36 |
| Mms | 179.5 g |
| Cms | 0.18 mm/N |
| BL Product | 18.8 Tm |
| Vas | 396.7 litres |
| No | 1.84 % |
| Sd | 1244 cm² |
| Xmax | 10.4 mm |