Heat Resistant
The speaker's voice coil is designed using a glass fiber former and heat-resistant coil wire, allowing the speaker to operate reliably at high temperatures.
Special Chassis Design
The chassis is made from specially designed, durable aluminum die-cast material.
Low Compression
The motor and chassis are designed with special ventilation to eliminate air compression and ensure airflow that functions as an effective cooling system.
Optimized Magnetic Power
Uses high-grade magnets and is designed with the aid of the latest simulation software to achieve optimal magnetic performance.
Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is made from specially processed paper using the "full press" method and coated with a weather-resistant layer, making it suitable for both indoor and outdoor use.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 18 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 40 - 3600 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 0.91 T |
| Magnet Weight | 2.56 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | FIBSV |
| Maximum Power | 2000 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 40 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.68 |
| Qes | 0.73 |
| Qms | 10.2 |
| Mms | 180.2 g |
| Cms | 0.09 mm/N |
| BL Product | 18 Tm |
| Vas | 192 litres |
| No | 1.61 % |
| Sd | 1244.1 cm² |
| Xmax | 10.93 mm |