Voice Coil uses lightweight Copper Clad Aluminum wire, resulting in high SPL and clear sound. The former is made of Till material, known for its excellent heat resistance and high power handling.
Conepaper features a Triple Roll Cloth surround to produce more dynamic sound with adequate cone excursion.
Chassis is made from highly durable aluminum die-cast material to support stable sound performance.
Controlled Air Compression is achieved through ventilation holes in the driver, ensuring better airflow regulation.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 300 W |
| Program Power(2) | 600 W |
| Frequency Response | 28 - 4600 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 1.18 T |
| Magnet Weight | 1.8 kg |
| Voice Coil Diameter | 75.55 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 28 Hz |
| DCR | 6.8 Ω |
| Qts | 0.4 |
| Qes | 0.42 |
| Qms | 7.79 |
| Mms | 97.3 g |
| Cms | 0.34 mm/N |
| BL Product | 16.5 Tm |
| Vas | 336 litres |
| No | 1.61 % |
| Sd | 834.7 cm² |
| Xmax | 5 mm |