Very Low Distortion thanks to the use of an "M" roll-type surround.
4-inch Voice Coil with minimal damping, using a non-conductive former and heat-resistant coil wire.
Water-Resistant Coating applied to both the cone paper and dust cap, providing better weather resistance.
Cooling-Technology Chassis with added fins on the bottom of the chassis to help dissipate heat from the motor system.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 400 W |
| Program Power(2) | 800 W |
| Frequency Response | 38 - 3200 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 1.1 T |
| Magnet Weight | 2.56 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 38 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.45 |
| Qes | 0.46 |
| Qms | 16.14 |
| Mms | 127 g |
| Cms | 0.14 mm/N |
| BL Product | 19.4 Tm |
| Vas | 137.5 litres |
| No | 1.59 % |
| Sd | 845 cm² |
| Xmax | 8.6 mm |