Maximum Power Handling
The voice coil wire uses EISVW material, which can withstand high temperatures, enabling the speaker to handle high power levels.
Special Conepaper Material
The conepaper is made from specially selected weather-resistant material and produced using the rigid non-press method, resulting in a strong cone capable of delivering excellent sound quality.
Well-Designed Chassis
The chassis is designed with bottom air vents, allowing for efficient airflow and effective heat dissipation.
Improved Air Compression
The driver features good airflow circulation, resulting in better air compression performance.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 350 W |
| Program Power(2) | 700 W |
| Frequency Response | 42 - 3700 Hz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Magnetic flux density | 1.14 T |
| Magnet Weight | 1.89 kg |
| Voice Coil Diameter | 65.55 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 42 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.48 |
| Qes | 0.51 |
| Qms | 9.92 |
| Mms | 100.2 g |
| Cms | 0.14 mm/N |
| BL Product | 16.6 Tm |
| Vas | 141.1 litres |
| No | 2.1 % |
| Sd | 855.3 cm² |
| Xmax | 7 mm |