Heat Resistant
The speaker’s voice coil is designed using a glass fiber former and heat-resistant coil wire, allowing it to withstand high temperatures.
Special Chassis Design
The chassis is made from specially engineered, durable aluminum die-cast material.
Low Compression
The motor is precisely designed with added ventilation to eliminate air compression and ensure proper airflow for cooling.
Optimal Magnetic Power
Uses high-grade magnets and is designed with the help of the latest simulation software to achieve optimal magnetic performance.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 900 W |
| Program Power(2) | 1800 W |
| Frequency Response | 46 – 4200 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 1.02 T |
| Magnet Weight | 2.56 kg |
| Speaker Weight | 9.96 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.20 mm |
| Voice Coil Material | Unisheet |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 47.2 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.5 |
| Qes | 0.52 |
| Qms | 9.86 |
| Mms | 116 g |
| Cms | 0.1 mm/N |
| BL Product | 18.3 Tm |
| Vas | 105.8 litres |
| No | 1.96 % |
| Sd | 865.7 cm² |
| Xmax | 10.9 mm |