Heat Resistant
The 4-inch voice coil uses a non-conductive fiberglass former and is coated with the latest wire technology, allowing it to operate at temperatures above 280°C.
Sturdy and Low Compression
The new model chassis is made from aluminum die-cast and precisely designed to provide maximum strength and minimal compression.
Stable with High Excursion
The triple round surround makes the speaker more stable and allows for greater cone excursion.
The non-press conepaper is coated on the front side, providing weather resistance.
More Optimized Magnetic Power
The speaker’s motor power is optimized through design using FEA (Finite Element Analysis) software technology.
Ventilation holes ensure proper airflow to help reduce excessive heat buildup.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 500 W |
| Program Power(2) | 1000 W |
| Frequency Response | 36 - 2500 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 1.16 T |
| Magnet Weight | 3.08 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 36 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.29 |
| Qes | 0.3 |
| Qms | 8.85 |
| Mms | 140.9 g |
| Cms | 0.14 mm/N |
| BL Product | 23.4 Tm |
| Vas | 143.9 litres |
| No | 2.17 % |
| Sd | 865.7 cm² |
| Xmax | 9.3 mm |