Optimal Magnetic Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis), resulting in optimized magnetic performance.
Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is made from special paper processed using a rigid non-press method and coated with a weather-resistant layer, making it suitable for both indoor and outdoor applications.
Low Compression
The motor and chassis are designed with special ventilation to eliminate air compression and provide airflow that functions as a cooling system.
Smooth Frequency Response
The conepaper, paired with an M-type cloth surround and damping glue, delivers a smooth and consistent frequency response.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 40 - 3100 Hz |
| Sensitivity | 101 dB |
| Magnetic flux density | 1.4 T |
| Magnet Weight | 1.56 kg |
| Voice Coil Diameter | 49.5 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Maximum Power | 500 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 39 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.66 |
| Qes | 0.7 |
| Qms | 10.25 |
| Mms | 82.6 g |
| Cms | 0.2 mm/N |
| BL Product | 12.8 Tm |
| Vas | 208.5 litres |
| No | 1.74 % |
| Sd | 865.7 cm² |
| Xmax | 7.2 mm |