Optimal Magnetic Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis), resulting in optimal magnetic performance.
Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is made from special paper processed using a “rigid non-press” method and coated with a weather-resistant layer, making the speaker suitable for both indoor and outdoor use.
Low Compression
The motor and chassis are designed with additional ventilation to eliminate air compression and provide airflow that functions as a cooling system.
Smooth Frequency Response
The conepaper features an M-type cloth surround combined with damping glue on the surround, delivering a smooth frequency response.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 40 - 3800 Hz |
| Sensitivity | 101 dB |
| Magnetic flux density | 1.22 T |
| Magnet Weight | 1.35 kg |
| Voice Coil Diameter | 49.5 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Maximum Power | 500 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 38 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.67 |
| Qes | 0.73 |
| Qms | 8.35 |
| Mms | 65.8 g |
| Cms | 0.26 mm/N |
| BL Product | 17 Tm |
| Vas | 261 litres |
| No | 1.91 % |
| Sd | 839.8 cm² |
| Xmax | 5.75 mm |