Heat Resistant
The speaker's voice coil is designed using a glass fiber former and heat-resistant coil wire, allowing the speaker to withstand high temperatures.
Special Chassis Design
The chassis is made from specially designed, durable aluminum die-cast material.
Low Compression
The motor and chassis are designed with special ventilation to eliminate air compression and ensure airflow for effective cooling.
Optimal Magnetic Power
Utilizes high-grade magnets and is designed with the help of advanced simulation software, resulting in optimal magnetic performance.
Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is made from special paper processed using a “full press” method and coated with a weather-resistant layer, making the speaker suitable for both indoor and outdoor use.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 40 - 3200 Hz |
| Sensitivity | 96 dB |
| Magnetic flux density | 0.91 T |
| Magnet Weight | 2.56 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | FIBSV |
| Maximum Power | 1800 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 39 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.52 |
| Qes | 0.56 |
| Qms | 8.76 |
| Mms | 136.8 g |
| Cms | 0.12 mm/N |
| BL Product | 17.6 Tm |
| Vas | 129.2 litres |
| No | 1.3 % |
| Sd | 865.7 cm² |
| Xmax | 10.93 mm |