New Motor Design
The speaker uses a new motor design that accommodates greater cone movement, increasing driver excursion and reducing the risk of bottoming out.
Good Chassis Design
The speaker features a chassis made of aluminum die-cast, providing a strong frame, and is finished with a black wrinkle coating that gives the speaker a more exclusive appearance in its class.
Efficient Air Compression
The driver motor design includes air ventilation, allowing for effective heat transfer and airflow, which contributes to improved air compression performance.
Reliable Full-Range Speaker Design
A combination of a triple-roll surround that increases speaker excursion, a deep motor structure, and an aluminum dustcap delivers excellent full-range sound quality—both in low and high frequencies.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 100 W |
| Program Power(2) | 200 W |
| Frequency Response | 45 - 4800 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 1.21 T |
| Magnet Weight | 1.35 kg |
| Voice Coil Diameter | 49.5 mm |
| Voice Coil Material | Kapton |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 45 Hz |
| DCR | 6 Ω |
| Qts | 0.46 |
| Qes | 0.47 |
| Qms | 14.18 |
| Mms | 49 g |
| Cms | 0.26 mm/N |
| BL Product | 13.2 Tm |
| Vas | 92.4 litres |
| No | 1.69 % |
| Sd | 506.7 cm² |
| Xmax | 5.3 mm |