| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 39 - 4200 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 0.72 T |
| Magnet Weight | 1.35 kg |
| Voice Coil Diameter | 49.5 mm |
| Voice Coil Material | Kapton |
| Maximum Power | 500 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 39 Hz |
| DCR | 6 Ω |
| Qts | 0.46 |
| Qes | 0.48 |
| Qms | 12.48 |
| Mms | 48 g |
| Cms | 0.29 mm/N |
| BL Product | 12.6 Tm |
| Vas | 105.8 litres |
| No | 1.6 % |
| Sd | 506.7 cm² |
| Xmax | 5.3 mm |