Heat Resistant and Low Compression
The motor and chassis are designed with ventilation to eliminate air compression and provide good airflow, functioning as an effective cooling system.
Weatherproof
The durable conepaper is coated with a black layer, making it resistant to all weather conditions.
Sturdy Construction
The chassis is strongly built and made from aluminum die-cast.
Optimal Magnetic Power
The speaker's magnetic motor delivers optimal power, thanks to a design developed using FEA (Finite Element Analysis) technology.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 4 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 200 W |
| Program Power(2) | 400 W |
| Frequency Response | 58 - 5000 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 0.91 T |
| Magnet Weight | 1.56 kg |
| Voice Coil Diameter | 49.5 mm |
| Voice Coil Material | Kapton |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 58 Hz |
| DCR | 3.2 Ω |
| Qts | 0.26 |
| Qes | 0.27 |
| Qms | 9.71 |
| Mms | 58.2 g |
| Cms | 0.13 mm/N |
| BL Product | 15.8 Tm |
| Vas | 48.4 litres |
| No | 3.32 % |
| Sd | 514.7 cm² |
| Xmax | 5 mm |