Optimal Magnetic Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis) measurements to achieve optimal magnetic power.
Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is made from a special paper material processed with the "rigid nonpress" method and coated with a weather-resistant layer, making the speaker suitable for both indoor and outdoor use.
Minimal Compression
The motor and chassis are designed with special ventilation to eliminate air compression and provide airflow that functions as a cooling system.
Smooth Frequency Response
The conepaper, combined with M-type cloth surround and damping glue, delivers a smooth frequency response.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 55 - 6000 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 1.13 T |
| Magnet Weight | 1.04 kg |
| Voice Coil Diameter | 49.5 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Maximum Power | 450 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 55 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.76 |
| Qes | 0.84 |
| Qms | 7.86 |
| Mms | 47 g |
| Cms | 0.17 mm/N |
| BL Product | 10.5 Tm |
| Vas | 63.8 litres |
| No | 1.29 % |
| Sd | 514.7 cm² |
| Xmax | 5.65 mm |