Optimal Magnetic Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis) measurements, resulting in optimal magnetic power.
Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is made from a special paper material processed using the "rigid nonpress" method and coated with a weather-resistant layer, making the speaker suitable for both indoor and outdoor use.
Wide Frequency Response
The speaker is equipped with a "whizzer cone," providing a wide frequency range and making it ideal for full-range speaker applications.
Low Compression and Distortion
The motor features special ventilation to eliminate air compression and enable airflow for effective cooling. A copper cap is added to the head yoke to minimize speaker distortion and increase SPL at high frequencies.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 45 - 9500 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 1.26 T |
| Magnet Weight | 1.31 kg |
| Voice Coil Diameter | 45.5 mm |
| Voice Coil Material | Kapton |
| Maximum Power | 400 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 45 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.39 |
| Qes | 0.42 |
| Qms | 5.42 |
| Mms | 35 g |
| Cms | 0.35 mm/N |
| BL Product | 11.5 Tm |
| Vas | 121.2 litres |
| No | 2.62 % |
| Sd | 498.8 cm² |
| Xmax | 5.76 mm |