Optimal Magnetic Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis), resulting in optimal magnetic power.
Weatherproof Conepaper
The conepaper is coated with a weatherproof layer, making it suitable for both indoor and outdoor applications.
Sturdy Construction
Built with a newly designed metal chassis plate, providing a stronger and more durable structure.
Low Compression
The motor includes special ventilation to eliminate air compression and enable airflow that acts as a cooling system.
Wide Bandwidth Frequency Response
The speaker design features a "whizzer cone," providing a wide frequency range and making it ideal for full-range speaker applications.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 80 W |
| Program Power(2) | 160 W |
| Frequency Response | 33 - 13600 Hz |
| Sensitivity | 99 dB |
| Magnetic flux density | 1.26 T |
| Magnet Weight | 1.31 kg |
| Voice Coil Diameter | 45.5 mm |
| Voice Coil Material | Kapton |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 33 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.28 |
| Qes | 0.29 |
| Qms | 7.48 |
| Mms | 35.8 g |
| Cms | 0.64 mm/N |
| BL Product | 12 Tm |
| Vas | 223.4 litres |
| No | 2.71 % |
| Sd | 498.8 cm² |
| Xmax | 5.4 mm |