Optimized Magnet Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis) to deliver optimized magnetic performance.
Weather Resistance
The conepaper is coated with a weather-resistant layer, making it suitable for both indoor and outdoor applications.
Wide Bandwidth Frequency Response
The speaker is equipped with a whizzer cone, providing a wide frequency range, making it ideal for full-range speaker use.
Low Compression
The motor is designed with special ventilation to eliminate air compression and provide airflow that functions as a cooling system.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 41 - 16800 Hz |
| Sensitivity | 95 dB |
| Magnetic flux density | 0.94 T |
| Magnet Weight | 0.81 kg |
| Voice Coil Diameter | 36 mm |
| Voice Coil Material | Kapton |
| Maximum Power | 500 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 41 Hz |
| DCR | 7.2 Ω |
| Qts | 0.85 |
| Qes | 0.97 |
| Qms | 7.2 |
| Mms | 38.7 g |
| Cms | 0.39 mm/N |
| BL Product | 8.6 Tm |
| Vas | 138.7 litres |
| No | 0.96 % |
| Sd | 506.7 cm² |
| Xmax | 3.3 mm |