Optimal Magnetic Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis), resulting in optimal magnetic power.
Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is made from a special paper material processed using the "rigid nonpress" method and coated with a weather-resistant layer, making it suitable for both indoor and outdoor applications.
Wide Frequency Response
The speaker is equipped with a "whizzer cone," offering a wide frequency range and making it highly suitable for full-range speaker use.
Low Compression and Distortion
The motor is designed with special ventilation to eliminate air compression and allow airflow for cooling. A copper cap is added to the head yoke to minimize speaker distortion and boost SPL at high frequencies.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 45 - 16800 Hz |
| Sensitivity | 94 dB |
| Magnetic flux density | 0.94 T |
| Magnet Weight | 0.81 kg |
| Voice Coil Diameter | 36 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Maximum Power | 300 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 43 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.92 |
| Qes | 1.07 |
| Qms | 6.79 |
| Mms | 39.7 g |
| Cms | 0.35 mm/N |
| BL Product | 7.5 Tm |
| Vas | 125.3 litres |
| No | 0.88 % |
| Sd | 506.7 cm² |
| Xmax | 3.93 mm |