Optimized Magnet Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis) measurements to deliver optimal magnetic power.
Wide Bandwidth Frequency Response
The speaker is equipped with a "whizzer cone," providing a wide operating frequency range and making it ideal for full-range speaker applications.
Smooth Frequency Response
The conepaper, combined with M-type cloth surround and damping glue, results in a smooth frequency response.
Weatherproof Conepaper
The conepaper is coated with a weatherproof layer, making the speaker suitable for both indoor and outdoor use.
Low Compression
The motor is designed with special ventilation to eliminate air compression and provide airflow that functions as cooling.
Low Distortion
The addition of a copper cap on the head yoke helps minimize speaker distortion.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling | 100 W |
| Program Power | 200 W |
| Frequency Response | 53 – 13900 Hz |
| Sensitivity | 95 dB |
| Magnetic flux density | 1.03 T |
| Magnet Weight | 1.00 kg |
| Voice Coil Diameter | 38.5 mm |
| Voice Coil Material | Kapton |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 53 Hz |
| DCR | 7.2 Ω |
| Qts | 0.93 |
| Qes | 0.99 |
| Qms | 14.53 |
| Mms | 41.4 g |
| Cms | 0.21 mm/N |
| BL Product | 10.1 Tm |
| Vas | 82.3 litres |
| No | 1.24 % |
| Sd | 526.9 cm² |
| Xmax | 5.3 mm |