Optimal Magnetic Power
The motor design, developed using FEA (Finite Element Analysis) measurements, delivers optimal magnetic power.
Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is made from a special paper material processed with a "rigid nonpress" method and coated with a weather-resistant layer, making the speaker suitable for both indoor and outdoor use.
Wide Frequency Response
The speaker design includes a "whizzer cone," providing a wide operating frequency range, making it ideal for full-range speaker applications.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 45 - 9450 Hz |
| Sensitivity | 96 dB |
| Magnetic flux density | 1.23 T |
| Magnet Weight | 0.81 kg |
| Voice Coil Diameter | 35.5 mm |
| Voice Coil Material | Kapton |
| Maximum Power | 250 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 45 Hz |
| DCR | 5.4 Ω |
| Qts | 0.74 |
| Qes | 0.85 |
| Qms | 5.74 |
| Mms | 36.3 g |
| Cms | 0.34 mm/N |
| BL Product | 8.1 Tm |
| Vas | 134.9 litres |
| No | 1.42 % |
| Sd | 530.9 cm² |
| Xmax | 3.71 mm |