Heat Resistant
The addition of a cooling system on the t-yoke helps maintain the speaker’s temperature, ensuring more stable performance. Using a former made from non-conductive fiberglass and applying advanced coil-winding technology allows the voice coil / spool to operate even at temperatures above 280°C.
Low distortion
An aluminum ring on the t-yoke functions to reduce distortion.
Rigid and Minimal Compression
A ventilated cast-aluminum chassis provides maximum strength and minimizes compression.
Stable Perfomance and Long Excursion
The double damper and triple round surround design make the speaker more stable and allow for greater excursion.
Optimized Magnetic Power
The motor’s magnetic power is optimally determined through design using FEA (Finite Element Analysis) technology.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 18 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling | 1200 W |
| Program Power | 2400 W |
| Frequency Response | 35 - 3100 Hz |
| Sensitivity | 99 dB |
| Effective Cone Diameter | 400 mm |
| Magnetic flux density | 0.93 T |
| Magnet Weight | 4.37 kg |
| Speaker Weight | 17 kg |
| Voice Coil Diameter | 113 mm |
| Voice Coil Material | FIBSV |
| Magnet Material | Ferrite |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 34 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.42 |
| Qes | 0.44 |
| Qms | 10.08 |
| Mms | 256.3 g |
| Cms | 0.08 mm/N |
| BL Product | 25.6 Tm |
| Vas | 187.8 litres |
| No | 1.64 % |
| Sd | 1256.6 cm² |
| Xmax | 14.27 mm |