Optimal Magnetic Power
The motor design, developed through Finite Element Analysis (FEA), provides optimal magnetic power.
Weather-Resistant Cone Paper
The cone paper is made from a special type of paper processed using the "rigid nonpress" method and coated with a weather-resistant layer, making the speaker suitable for both indoor and outdoor applications.
Minimal Compression
The motor and chassis are designed with special ventilation, preventing air compression and allowing airflow to function as a cooling system.
Smooth Frequency Response
The cone paper, paired with M-type cloth surround and damping glue on the surround, delivers a smooth frequency response.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 10 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 60 - 6300 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 1.13 T |
| Magnet Weight | 1.04 kg |
| Voice Coil Diameter | 49.5 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Maximum Power | 400 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 60 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.63 |
| Qes | 0.67 |
| Qms | 9.46 |
| Mms | 32.6 g |
| Cms | 0.22 mm/N |
| BL Product | 10.1 Tm |
| Vas | 39.1 litres |
| No | 1.18 % |
| Sd | 356.3 cm² |
| Xmax | 5.65 mm |